Noshok 25-300-SST-200-psi/kg/cm2 7/16-20 Bottom Conn, 2.5 Brass Case Gauge, Glycerin Filled
Part Number: 25-300-SST-200-psi/kg/cm2 Tag:
20 People watching this product now!
300 Series Brass Case Liquid Filled Pressure Gauges
3 Year Warranty
  • High quality, heavy-duty liquid filled gauge
  • Vacuum and compound ranges through 0 psi to 15,000 psi
  • 2-1/2″ and 4″ gauge sizes
  • Die cast brass case with natural brass finish
  • Copper alloy or 316 stainless steel and brass wetted parts
Dimensions Tech Manuals Options Print Catalog Page
ORDERING INFORMATION
SIZES 25 2-1/2″ 40 4″
CASE TYPES 300 Brass, bottom connection 310 Brass, back connection
PRESSURE RANGES 30vac -30 inHg to 0 psi 30/300 -30 inHg to 0 to 300 psi 300 0 psi to 300 psi 3000 0 psi to 3,000 psi
30/15 -30 inHg to 0 to 15 psi 15 0 psi to 15 psi 400 0 psi to 400 psi 5000 0 psi to 5,000 psi
30/30 -30 inHg to 0 to 30 psi 30 0 psi to 30 psi 600 0 psi to 600 psi 6000 0 psi to 6,000 psi
30/60 -30 inHg to 0 to 60 psi 60 0 psi to 60 psi 800 0 psi to 800 psi 7500 0 psi to 7,500 psi
30/100 -30 inHg to 0 to 100 psi 100 0 psi to 100 psi 1000 0 psi to 1,000 psi 10000 0 psi to 10,000 psi
30/160 -30 inHg to 0 to 160 psi 160 0 psi to 160 psi 1500 0 psi to 1,500 psi 15000 0 psi to 15,000 psi
30/200 -30 inHg to 0 to 200 psi 200 0 psi to 200 psi 2000 0 psi to 2,000 psi
SCALE OPTIONS psi psi single scale psi/kPa psi/kPa dual scale psi/kg/cm2 psi/kg/cm2 dual scale psi/bar psi/bar dual scale
CONNECTION SIZES 1/4 1/4″ NPT 1/2 1/2″ NPT SST SAE J1926-3:7/16-20 adjustable
OPTIONS CFF Chrome Front Flange RF Rear Flange GLO Glass Lens Overlay ST Stainless Steel Tagging
CFFN Chrome Front Flange w/o holes CCR Chrome Cover Ring SGO Safety Glass Overlay BT3 Brass Threaded Orifice 0.3 mm
BFF Brass Front Flange CBU Chrome Bezel & U-Clamp AR Adapter Ring BT4 Brass Threaded Orifice 0.4 mm
BLFF Black Front Flange MIP Maximum Indicating Pointer LM Laser Marking BT8 Brass Threaded Orifice 0.8 mm
SSRF 304SS Rear Flange LL Polycarbonate Lens
   NOTE: Refer to 300 Series Options & Accessories for availability by model number.
Reviews
There are no reviews yet.
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Description
3 Year Warranty
  • 2-1/2″ and 4″ gauge sizes
ORDERING INFORMATION
SIZES 25 2-1/2″ 40 4″