Noshok 25H-02S-S-02S Standard & Elevated Pressure, Non-Replaceable Diaphragm Seal
Part Number: 25H-02S-S-02S
18 in stock (can be backordered)
13 People watching this product now!
pressure rating 5000 psi
Type 25/25H Standard & Elevated Pressure, Non-Replaceable Diaphragm Seals
1 Year Warranty
  • Designed to isolate the pressure measuring instrument from
    corrosive or viscous process media
  • Utilize an all welded, all metallic housing design to eliminate
    potential leak paths
  • For use with gauges with dial sizes of 2-1/2″ and smaller, and pressure
    ranges no less than 100 psig
  • Housing and diaphragm offered in a variety of materials to suit most applications
  • A flushing port is available to clean wetted areas and prevent process
    media build up
  • Consider instrument size, pressure range, media composition, ambient and
    operating temperature, and maximum working pressure when selecting
  • Capillaries and cooling elements are available for elevated process temperatures,
    see accessories
  • Fill fluid must be compatible with process media; i.e. Glycerin may become
    volatile in conjunction with a strong oxidizing agent such as chlorine, forms of
    oxygen or peroxide and nitric acids
Tech Manual
ORDERING INFORMATION
TYPES 25 (2,500 psi) 25H (5,000 psi)
INSTRUMENT CONNECTION SIZES 02 1/4″ NPT 04 1/2″ NPT
UPPER HOUSING MATERIALS M Monel 400 P Carpenter 20 S 316 Stainless steel
DIAPHRAGM MATERIALS H Hastelloy C-276 P Carpenter 20 *
M Monel 400 * S 316 Stainless steel
PROCESS CONNECTION SIZES 02 1/4″ NPT 04 1/2″ NPT
LOWER HOUSING MATERIALS H Hastelloy C-276 P Carpenter 20
FLUSHING CONNECTIONS 1F 1/8″ NPT 2F 1/4″ NPT
NOSHOK, INC. 1010 W. Bagley Road | Berea, OH 44017 | Ph 440.243.0888 | Fax 440.243.3472 | Webmaster | Site Map
©2019 NOSHOK. ALL RIGHTS RESERVED.
Reviews
There are no reviews yet.
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Description
pressure rating 5000 psi
1 Year Warranty
    potential leak paths
    ranges no less than 100 psig
    media build up
    see accessories
Tech Manual
ORDERING INFORMATION