Part Number: 60-502-85000-PSI Tag:
14 People watching this product now!
Noshok 60-502-85000-PSI 6″ Pressure Gauge Liquid Filled 0 psi-85000 psi
402/502 Series All Stainless Steel Pressure Gauges
Dry & Liquid Filled, Extreme High Pressure
  • Corrosion-resistant dry or liquid-filled gauge for high pressure applications
  • Ranges from 0 psi to 30,000 psi through 0 psi to 85,000 psi
  • 4″ and 6″ gauge sizes
  • Solid front design with a blow out back in accordance to EN 837,
    S3 Safety Pattern
  • Stainless Steel case
  • NiFe alloy/316L Stainless Steel wetted parts
  • DIN 16001 compliant
Dimensions Tech Manuals Options Print Catalog Page
ORDERING INFORMATION
SIZES 40 4″ 60* 6″ *
CASE TYPES 402 Dry, bottom connection 502 Liquid filled, bottom connection
412 Dry, lower back connection
PRESSURE RANGES 30000 0 psi to 30,000 psi 50000 0 psi to 50,000 psi 75000 0 psi to 75,000 psi
40000 0 psi to 40,000 psi 60000 0 psi to 60,000 psi 85000 0 psi to 85,000 psi **
SCALE OPTIONS psi psi single scale psi/kPa psi/kPa dual scale psi/kg/cm2 psi/kg/cm2 dual scale psi/bar psi/bar dual scale
CONNECTION SIZES *** 9/16-18 9/16″-18 UNF 2B high pressure cone 9/16-HPM 9/16″-18 UNF 2A left hand thread – Male
OPTIONS BRSP Bayonet Ring Adjustable Set Pointer SL Silicone Fill ST Stainless Steel Tagging
LM Laser Marking SP Red Set Pointer IA Increased Accurary
MIP Maximum Indicating Pointer SSFF 304SS Front Flange
   *    Bottom connection only
   **  Only available on 60-402 and 60-502 models, with ±1.6% accuracy
   *** Additional process connection sizes available
Reviews
There are no reviews yet.
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Description
  • 4″ and 6″ gauge sizes
    S3 Safety Pattern
  • Stainless Steel case
  • DIN 16001 compliant
ORDERING INFORMATION
SIZES 40 4″ 60* 6″ *
412 Dry, lower back connection
   *    Bottom connection only